Jakie trendy mobilne warto śledzić w 2018?

Posted by Maciej Gos on Monday, March 26, 2018

TOC

Jakie trendy mobilne warto śledzić w 2018?

2017 rok przyniósł zmianę w myśleniu firm. Aplikacje mobilne nie są już tylko dodatkiem do ich działalności ale stały się one koniecznością.

Dla użytkowników aplikacja mobilna często jest głównym interfejsem do korzystania np. z bankowości internetowej. Pociąga to za sobą również sprzedaż i zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów.

Dla przykładu w 2017 szacunkowa ilość ściągniętych darmowych aplikacji osiągnęła zawrotną liczbę 254 bilionów pobrań. Jest to gigantyczny skok w porównaniu z rokiem 2012 gdy ta liczba wynosiła tylko 57 bilionów. Rynek mobilny jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków na świecie.

Poniżej znajdziecie opinię jakie trendy i technologie warto śledzić w 2018.

Wearable i IoT

Rynek smart-urządzeń coraz bardziej się rozwija i w 2017 roku stał się już faktem. W naszych domach coraz częściej zaczynają się pojawiać różne inteligentne urządzenia począwszy od smart-żarówek, a kończąc na pralkach.

Wiąże się to bardzo mocno z rozwojem różnego rodzaju smart-zegarków, które już nie są tylko gadżetem, a coraz częściej dostarczają unikalną funkcjonalność. Jednym z sygnałów mówiących, że jest to ważny trend jest coraz większe przyjęcie Android Things, Windows 10 IoT Core i innych smart platform.

Kolejne wiodące firmy z Doliny Krzemowej przyłączają się do trendu IoT i Wearables.

Sprzedaż smart urządzeń również idzie zdecydowanie w górę, sprzedaż Apple Watch osiągnęła poziom 3.9 miliona sztuk w 4 kwartale 2017 roku.

Augmented Reality i Virtual Reality

Do tej pory rzeczywistość wirtualna i rozszerzona były głównie domeną gier i aplikacji służących rozrywce. W 2017 nastąpił zwrot i coraz częściej AR i VR zaczęło znajdować zastosowanie w przemyśle, opiece medycznej, czy nieruchomościach.

Plusy Augmented Reality (AR)

  • Możliwość prezentacji produktu w czasie rzeczywistym
  • Klient może obejrzeć produkt w środowisku docelowym np. u siebie w domu (Ikea)
  • Technologia ta może zostać wykorzystana w procesie nauczania pracowników

Plusy Virtual Reality (VR)

  • Umożliwia prezentację produktów w wirtualnych pomieszczeniach. Może ograniczyć koszty prezentacji
  • Przyszły produkt można obejrzeć w 3D bez ponoszenia kosztów stworzenia modelu. Np. przemysł motoryzacyjny
  • Promocja produktów będzie bardziej atrakcyjna

Mobile Payments – płatności mobilne

Upowszechnienie się technologii Apple Pay i Google Wallet spowodowało, że klienci coraz chętniej korzystają z m-commerce, oraz płatności za pomocą telefonów.

Poniżej zestawienie przychodów generowanych za pomocą urządzeń mobilnych.

M-Commerce będzie trendem, który będzie się dalej silnie rozwijał w 2018.

Accelerated Mobile Pages

Od czasu przedstawienia przez Google technologii AMP minął rok. W ciągu tego czasu technologia ta została dostrzeżona przez duże serwisy takie jak The Verge czy CNN. Według zapewnień Google będzie dostarczało oddzielny index w wynikach wyszukiwań na urządzeniach mobilnych. Będzie on kierował tylko i wyłącznie do strony AMP.

Plusy Accelerated Mobile Pages

  • Szybkie ładowanie strony
  • Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych
  • Lepsza optymalizacja pod kątem SEO

Przeczytajcie również: AMP, nowy gracz na rynku czy ma szansę zagrozić innym technologiom?

Enterprise Apps i BYOD

Dla dużych firm polityka „Bring Your Own Device” była do tej pory problematyczna ze względu na bezpieczeństwo danych. Jednak wraz z rozwojem aplikacji mobilnych przyjęcie tego trendu staje się coraz prostsze.

Dzięki rozwojowi technologii cross-platform zaczynają powstawać rozwiązania tzw. hybrid enterprise apps, które są w stanie połączyć oba trendy bezpieczeństwa danych i BYOD.

Aplikacje mobilne oparte o chmurę

Rozwój „chmury” przyczynił się do jej coraz większego przyjęcia przez programistów w aplikacjach mobilnych. Upraszcza to i skraca diametralnie koszty wytworzenia aplikacji mobilnej.

Na programiście nie spoczywa już odpowiedzialność za stworzenie backend dla aplikacji. Wszystkie usługi można skonfigurować w chmurze.

Plusy aplikacji mobilnych działających w chmurze

  • Oszczędność miejsca, wszystkie dane trzymane są w chmurze
  • Dane są dostępne dla każdego urządzenia
  • Skalowalności i odporność

Mobile Security

Kolejnym trendem, który warto śledzić jest bezpieczeństwo aplikacji i urządzeń mobilnych. Wraz z ich rozwojem i licznym wykorzystaniem wzrasta również zainteresowanie ze strony osób czyhających na nasze dane lub pieniądze.

Dlatego w roku 2018 my jako programiści powinniśmy zacząć kłaść szczególny nacisk na bezpieczeństwo naszych aplikacji. Tutaj przychodzą nam z pomocą takie produkty jak OWASP Mobile Security.

Android Instant Apps

Natywne aplikacje Android działające bez instalacji. Są to aplikacje web pozbawione ramek i wyglądające, oraz działające jak natywne aplikacje na urządzeniu z Android.

Dostarczają one takich samych UX jak każda inna aplikacji Android.

Plusy Android Instant Apps

  • Brak konieczności instalacji
  • Oszczędność miejsca
  • Dostępność z każdego miejsca gdzie jest internet
  • Działają od Android 5.0 do Android 8.0
  • Łatwość udostępnienia

Machine Learning, Artificial Intelligence i chatbots

W sprzedaży będą królować wszelkiego rodzaju chatbots, które staną się jeszcze inteligentniejsze wraz z liczbą informacji jakie o nas wiedzą.

Aplikacje będą wiedziały o nas coraz więcej i będą potrafiły dostarczyć nam treść zgodną z naszymi oczekiwaniami.
Dobrymi przykładami takich rozwiązań z pogranicza AI, ML są aplikacje: Siri, Google Now, Prisma.

Programowanie mobilne rozwija się bardzo szybko i ważne jest by być na bieżąco z najnowszymi trendami. Użytkownicy czekają na coraz to nowsze „doznania” z używania ich telefonów/tabletów.

Najbliższe lata będą fascynujące zarówno dla użytkowników jak i programistów tworzących aplikacje. Coraz częściej urządzeniami inteligentnymi i mobilnymi stają się rzeczy o których kiedyś nawet nie myśleliśmy. Przyniesie to ze sobą kolejne wyzwania jak tego użyć.

Maciej Gos

真诚赞赏,手留余香

使用微信扫描二维码完成支付


comments powered by Disqus