AMP, nowy gracz na rynku czy ma szansę zagrozić innym technologiom?

Posted by Maciej Gos on Monday, March 19, 2018

TOC

7-ego Października 2015 pojawił się nowy gracz na rynku AMP technologia tworzona przez Google. Dzisiejszy artykuł będzie z pogranicza światów aplikacji mobilnych i technologii web.

Czym jest AMP, jakie ma zalety i dlaczego o tym piszę?

Projekt AMP jest inicjatywą typu open-source mającą na celu uczynienie sieci lepszą dla wszystkich. Projekt umożliwia tworzenie stron internetowych i reklam, które są szybkie, piękne i wydajne na różnych urządzeniach, oraz platformach dystrybucyjnych.

Jest to o tyle ciekawa i ważna technologia, że wykorzystuje ona standardowe komponenty HTML, CSS i JS do swojego działania. Natomiast sercem tej technologii są serwery Google.

Kolejna ciekawostka która przemawia za tą technologią to Mobile Only. Jest ona nastawiona tylko i wyłącznie na urządzenia mobilne.

W założeniach Accelerated Mobile Pages ma na celu sprawić, że użytkownicy będą spędzać więcej czasu korzystając ze strony niż aplikacji na swoich telefonach\tabletach czy innych urządzeniach mobilnych.

Z czego się składa AMP

Technologia ta do swojego działania potrzebuje kilku rzeczy:

  • AMP HTML: jest to podzbiór tagów HTML5. Pełną listę wymaganych elementów można znaleźć w AMP HTML Specification
  • AMP JS: jest to biblioteka JS dla urządzeń mobilnych głównie zajmuje się ona zarządzaniem zasobami. Należy pamiętać, że tzw. „third party” biblioteki nie są dopuszczalne przez AMP
  • AMP CDN: inaczej tzw. „AMP Cache” jest to sieć serwerów Google udostępniających treść, która jest wcześniej zapisana w ich cache

Jak działa AMP

Accelerated Mobile Pages w czasie generowania strony obcina ją ze zbędnych elementów HTML, CSS i JS. Udostępniając użytkownikowi tylko samą treść odpowiednią dla urządzeń mobilnych.

Dobrze to wyjaśnia ten diagram i opisuje na swoim blogu Will Critchlow

Dlaczego warto się tym interesować

Średni czas „oczekiwania” przez użytkownika na załadowanie strony to 3 sekundy. Przekłada się to bezpośrednio na ilość odwiedzin na stronie WWW. W skrócie im szybciej tym lepiej.

Badania pokazują, że każda 1 sekunda straty w czasie ładowania strony mobilnej przekłada się na satysfakcję użytkownika. Co pociąga dalej za sobą jej spadek o ok. 3.5%.

Również strona uruchamiana z AMP Cache omija mechanizmy blokujące reklamy.

Dalej już nie trzeba dodawać, że będzie się to odbijało na naszych przychodach :).

Kto używa AMP

Jest to technologia coraz powszechniej używana. Można jej użyć w najpopularniejszych CMS takich jak WordPress.com, Medium, Canvas, Drupal, Squarespace czy Tumblr.

Strony takie jak CNN, czy Onet już korzystają z tej technologii. Jest ona również wykorzystywana przez Twitter, który linkuje do stron tego typu.

Podsumowanie

Google coraz mocniej promuje Accelerated Mobile Pages jednakże nie jest to technologia dla wszystkich. W założeniach Google największe benefity zyskają strony z wiadomościami, które obecnie już znajdują się w Google News.

Czy ma ona szansę wyprzeć aplikacje mobilne? Według mnie nie ponieważ aplikacje mobilne dostarczają szereg dodatkowych funkcjonalności.

Kolejny powód dla którego tak uważam to specyficzny target dla tej technologii.

Maciej Gos

真诚赞赏,手留余香

使用微信扫描二维码完成支付


comments powered by Disqus