Jaki rodzaj rozliczania wybrać dla Azure Functions?

Posted by Maciej Gos on Monday, April 30, 2018

W poprzednim artykule z serii o Azure Functions pisałem jak zacząć na macOS. Dzisiaj kolejny artykuł z cyklu w którym chciałbym się zagłębić w szczegóły cennika, oraz przedstawić z mojej perspektywy kiedy jaki model wybrać. Wybór modelu rozliczania nie musi być wcale trudny i skomplikowany.

Wycena w chmurze

Wycena usług działających w chmurze bywa czasami skomplikowana i ciężko jest oszacować ostateczny koszt. Nie pomaga w tym również cennik i kalkulator Microsoft, który mówiąc szczerze jest dość skomplikowany.

Również cennik samej usługi Azure Functions jest mocno rozbudowany i nie ułatwia zadania programistom związanego z określeniem szacunkowej ceny. Jest to ważne w kontekście przedstawienia zalet serverless biznesowi.

Azure Functions w czym możemy wybierać?

Chmura dostarcza nam wiele różnych modeli rozliczeń ale w wypadku Serverless functions możemy wybrać z dwóch modeli.

Consumption plan – rozliczenie na podstawie wykonań

Jest to podstawowy rodzaj rozliczania dla Serverless Functions. Polega on na rozliczaniu czasu, który jest faktycznie wykorzystany przy zachowaniu darmowych limitów miesięcznych.

Wynoszą one odpowiednio

Jednostka Bezpłatny przydział miesięczny
Czas wykonywania 400 000 GB
Łączna liczba wykonań 1 mln wykonań
 1. Zalety Największymi zaletami tego modelu są:
 • Automatyczne skalowanie
 • Naliczanie tylko za faktyczne użycie
 1. Wady i ograniczenia Model ten posiada pewne wady, oraz ograniczenia wynikające ze sposobu konfiguracji. Są one następujące:
 • brak 100% kontroli nad instacją
 • Maksymalny czas wykonania funkcji to 10 minut ( Standardowe ustawienie zapewnia czas wykonania na poziomie 5 minut. Aby go wydłużyć należy ustawić parametr functionTimeout w pliku host.json )
 • Kiedy nam się najbardziej przyda? Ten typ rozliczenia będzie najbardziej efektywny gdy nie wiemy jeszcze ilu będzie użytkowników naszego produktu, oraz jaka będzie skala zapytań do naszego API.

App Service plan – Rozliczenie w modelu App Service

Model rozliczeń App Service daje nam predefiniowany „rozmiar” usługi ( Shared, Basic, Standard ), czyli z góry wiem za co mamy zapłacić.

 1. Zalety Największymi zaletami tego modelu są:
 • Możemy korzystać z aktualnie posiadanej usługi App Service
 • Brak limitu na 10 minutowy czas wykonania
 • Większa kontrola nad usługą
 • Proces Azure Functions chodzi cały czas. Wymaga to ustawienia opcji Always On
 • Dzięki powyższemu ustawieniu start funkcji jest szybszy
 1. Wady i ograniczenia Model ten posiada pewne wady, oraz ograniczenia wynikające ze sposobu konfiguracji. Są one następujące:
 • Największą wadą tego planu są koszty
 1. Kiedy nam się najbardziej przyda? Ten typ rozliczania będzie najbardziej efektywny gdy już jesteśmy w stanie określić ilu będzie użytkowników naszego rozwiązania.

Podsumowanie i linki

Wybór modelu rozliczeń nie musi być skomplikowany i trudny. Artykuł ten miał na celu przedstawić zalety i wady każdego z modeli.

Jeżeli chcecie poczytać o szczegółach zapraszam do linków.

Photo by Lydia Gulinkina on Unsplash

Maciej Gos

真诚赞赏,手留余香

使用微信扫描二维码完成支付


comments powered by Disqus