.Net Standard library z czym to się je

Posted by Maciej Gos on Monday, October 17, 2016

TOC

Czym jest biblioteka .Net Standard

Biblioteka .net standard jest następcą popularnych obecnie bibliotek portable ale na sterydach.

Ma zapewniać współgranie, oraz wspólne API dla ASP.NET, .NET Core, Xamarin i Unity. W skrócie ma umożliwić budowanie bibliotek dostępnych dla różnych platform.

Stan .Net teraz

Przez wiele lat platforma .Net rozrosła się do olbrzymich rozmiarów. Mamy frameworki dla urządzeń mobilnych Compact Framework, Xamarin (Mono Framework), Bot Framework czy Unity. Dlatego potrzebujemy czegoś co połączy te wszystkie platformy. Praca z taką ilością API zaczyna być problematyczna i upierdliwa. Dlatego….

One library to rule them all

Powstała biblioteka .Net Standard, czyli jakbym to nazwał warstwa pośrednia (albo ładniej z IT warstwa abstrakcji) nad „Common Infrastructure”.

Wersjonowanie

Najciekawszym elementem tej biblioteki jest wersjonowanie na pewno na GitHub zobaczycie taką ładną tabelkę która platforma jest wspierana przez wersję biblioteki .Net Standard. Generalnie jest to nieczytelne i niezrozumiałe. Dlatego ja mam prostszą zasadę.

Najniższa wersja 1.0 będzie działać z największą liczbą platform, a najwyższa z najmniejszą (obecnie najwyższą wersją jest 1.6, prace nad 2.0 trwają).

Linki dla zainteresowanych

 

Maciej Gos

真诚赞赏,手留余香

使用微信扫描二维码完成支付


comments powered by Disqus